Раювци - история, легенди и мъдрост
- Павел Вълев
- Apr 18, 2020
- 2 min read
Началото на май, свободен ден, и възниква перманентният въпрос - а сега накъде? Заради ограниченото време ми се върти идеята за нещо на север от Балкана, а най-близо е Еленският. Докато се разсъня, половината от нескончаемите завои в прохода Твърдица-Елена са зад гърба ми /научих го наизуст този път/.
В Елена следва един нов прочит на етнографския комплекс.



Малко е, а и познато. Затова обръщам посоката на запад, към язовир Йовковци и Средни колиби. Там наблизо е Раювци, една от безбройните махали в Предбалкана, рeших тя да бъде крайната цел. По пътя спирам на голям мост, извисен над един от ръкавите на язовира.

Йовковци е голям водоем с обем 92млн куб. м. Строежът му продължава дълго време - от 1968 до 1981г. Стената му е висока 66м и дълга цели 256м. Тук са укротени водите на река Веселина. Селото, дало името на язовира, сега лежи на дъното. Районът е чист, Йовковци се използва за питейно-битово водоснабдяване, но работи и малката ВЕЦ Веселина с мощност 270kW. Малко по нататък е отбивката за Раювци /Раю Иванов е първият заселил се тук/. Махалите в района отдавна са в графата "със затихващи функции". За Раювци това не важи, не само заради чудната природа и близостта на язовира, а най-вече заради осъщественият проект на фондация "Звезди под звездите". Нови табели насочват към голямата забележителност - паметника на Вълчан войвода. В допълнение има и такава за Раювския кромлех.



За кратко излизам от равновесие. Уж знам почти всичко за прословутите мегалити, как съм го пропуснал този?! Бързо се сещам, че Раювският кромлех е нов новеничък, създаден наскоро. Символиката е спазена, но е добавено нещо оригинално - издяланите върху каменните късове мисли на велики българи. Отидете, прочетете ги внимателно: философия, народопсихология, исконна мъдрост. Послания за векове в космически мащаби. И нещо много важно - доста млади семейства с децата си качват хълма. Четат и мълчат, значи мислят...надявам се. Онова другото го знаете: седя и мисля, седя и мисля и в един момент усещам, че само седя.
Напук на демографските показатели, дори да се стопим, камъните са вечни, а там на Раювския кромлех е казано всичко.



Каменният ансамбъл е дело на Атанас Стоянов: 4000 паметни знаци и букви.
В съседство се извисява внушителният паметник на Вълчан войвода, изваян от скулптурите Димо Бойчев и Владо Мъников.


За легендарния войвода уж се знае много, но за достоверност на преданията е трудно да се говори. Като започнем от раждането му, не е сигурна нито годината, нито мястото. Четата му е действала почти из цялата страна. В различни периоди от време заедно с войводата са били поп Мартин, Кара Кольо и други известни хайдути. Какво ли не се говори и пише за несметните богатства, натрупани от хайдутлука: скрити в пещери, дарявани за богоугодни дела или на ползу роду. Включително версията, че подпомага с голяма сума братя Георгиеви за създаването на Софийския университет. Най-фрапантно обаче звучи предложението на Вълчан войвода към руския цар да плати целите разходи по една бъдеща Руско-Турска война за освобождението на България.
Дори във всичко казано дотук да има само грам истина, това е достатъчно да обясни огромната популярност на войводата.


Ето как изглежда всичко това в общ план: паметник, кромлех, параклис, вековен дъб, езерото и гордо развятото знаме в нашето небе.

Уточнение: паметникът в Раювци не е единственият на Вълчан войвода. Такива има в Девня, Провадия, Щипско, село Голица...
Comentários