Радиус 50 (2 част)
- Павел Вълев
- Apr 15, 2020
- 2 min read
Updated: Apr 22, 2020
Каракачански кът
Притисната между масивите на Стара планина и Средна гора, река Тунджа си проправя пътя на изток образувайки Межденишкия пролом известен още като Бинкоски. Той е вторият по дължина у нас след Искърския, цели 45 км. Ако пътувате по стария подбалкански път към Сливен, до гара Чумерна има разклон вляво.


Следва живописен каньон, няколко километра навътре в планината досами пътя има минерален извор и след него отбивката към село Боров дол. Покрай работата на мините от Балканбас, между селото и минното селище Шешкинград съществува тесен асфалтов път, по който е събитие да срещнеш превозно средство. Няколко километра след Боров дол, на самото шосе вляво има почти непознат, но много интересен обект.



Не знам точно как да го нарека, но е възстановка на нещо като летен лагер със жилищна част, пещ за печене, други скромни битови придобивки и оскъдна покъщнина.
Има даже и малък параклис. Целта е да се покаже бита и ежедневието на каракачаните, мигриращи със стадата си в търсене на паша между Балкана и Беломорието.

В близост има добре поддържано и оборудвано място за пикник.

Ако така и така сте решили да го посетите, давайте към Шешкинград, а оттам безпроблемно с обикновен автомобил може да се излезе направо на Предела в прохода Твърдица -Елена.




Чешмата с горящата вода
В прохода на Републиката след дългото село Пчелиново в посока Търново има чешма, чиято вода гори. Дължи се на съдържанието на сероводород.


Водата става за пиене, но не се учудвайте ако не можете да я запалите от главния чучур, който в отвън. Отзад има тръба с няколко отвора с различни размери. Поднасяйки пламък с кибрит или запалка, все някой ще пламне. Мястото е просторно и разполага с асфалтова площадка. Може да стане мини атракция, но явно никой няма интерес.
Само като факт, тук не е единствената горяща вода у нас. Същото може да се види край село Кривини, Варненско.
Средновековната каменна кула в с. Коньово
Намира се в църковния двор. Изградена с цел защита, през XVII- XVIII век.


Била е заобиколена с дълбок ров. В кулата се влиза през врата, иззидана на 4м височина. Постройката е частично разрушена, вероятно е била висока около 12м, сега зидовете се издигат до 8м.
На външен вид кулата доста наподобява известния подобен градеж в село Тешово( по пътя към Парилската седловина).
Паметник на дядо Влайчо- с. Коньово
Дядо Влайчо( Влайчо Жечев 1894-1981г.) още приживе се е превърнал в легенда. Пророк съперничещ по силата на прозрението на Вангелия Гущерова ( баба Ванга). Те, големите по онова време не са много: Ванга, Влайчо, Преподобна Стойна. Много е писано, и спекулирано за отношението между Влайчо и Петър Дънов.


В Коньово има сбирка посветена на Влайчо Жечев, а идеята да се изгради Дом на доброто със сигурност ще привлече голям интерес (ако не вярвате отидете на Рупите или в село Златолист, в църквата "Св. Георги" - където е живяла Преподобна Стойна).
Следва продължение...
Comments