top of page

Радиус 50 (1 част)

  • Павел Вълев
  • Apr 15, 2020
  • 4 min read

Updated: Apr 25, 2020

Дълго време обикаляхме страната, избирайки маршрути, отнемащи няколко дни. Целта беше да видим за кратко време възможно повече.

А ако имаш само ден или дори няколко свободни часа?

В един радиус от 50-60 км край Н. Загора, който се изминава за около час, има множество интересни места, почти непознати.


Музей на магарето в Гурково

Гурково е малък град на подбалканския път, който ежегодно попада в новините с традиционното си биорали - надпревара с магарешки каручки. Шоуто е гарантирано, организацията е на ниво и събира публика от целия регион. Тъй като главни герои са магаретата от околността, логично се роди идеята за създаване и на музей. Наскоро той беше реновиран и обогатен - нов снимков материал, атрибути, инвентар от съвместната им работа с хората. Обикновено се прехласваме по екзотични животни, но какво знаем за верния помощник на човека? Магарето и конят са първи братовчеди, с една дума възможна е кръстоска между тях. Произхожда от Африка и е опитомено преди 5000 години. У нас отдавна диви магарета няма. Женските индивиди след година бременност раждат по едно малко. Магарето се е превърнало в символ на инат и издръжливост. В това отношение превъзхожда коня.


Църквата в село Любенова махала

Турското "присъствие" или "съжителство" е оставило тежък отпечатък у местните хора. Църквата "Св. Георги" е строена в периода 1832-1837 г., след издействано разрешение от султана. Градежът се осъществява под ръководството на виден тревненски майстор. Години по-късно, на 14.07.1877г. се случва непоправимото. След провокация, селото е обкръжено от редовен аскер и башибозук и населението е подложено на поголовна сеч. По официални данни са избити 1013 жители на Любенова махала - затова го наричат втория Батак.


Мегалитите край село Скалица


Съвсем близо до последните къщи на селото, на Попов баир се намират "лековитите" скали или "лечебните" камъни. Те са разположени на малка площ от около 500 кв. м. Местните хора считат камъните за вулканични, но е доказано, че са образувани чрез изветряне. Намират се на 217 м н. в. Този малък мегалитен обект има най-вече духовна стойност, но е успял да разбуни духовете.

Част от скалите са именувани - Столът, Бабино коритце... Поверието е, че лекуват различни болежки, но най-вече високо кръвно налягане. С тях се е занимавал дори акад. Тодор Дичев. Той е роден в сливенското село Ковачите, занимава се с психотроника. От много години работи в Русия. Навремето от него беше оповестено, за т. нар. "жива" вода в Клисурския манастир /става дума за изворна, ниско минерализирана, много чиста и с ниска радиоактивност вода/. За неговия уред наречен "мъдромер" - без коментар.

През 2014 г. по инициатива на българин, живещ в САЩ, в Скалица се провежда международна конференция на уфолозите. Естествено, мегалитът е в центъра на вниманието. Измервано е магнитното поле с магнитомер, дори се прави опит за контакт с извънземни - разбира се неуспешен.


Еркесия


За времето си представлява грандиозен граничен вал, дълъг 142 км, разположен по границата с Византия, между Черно море (Дебелт) и р. Марица (с. Калугерово). Това е най-голямото земно-насипно съоръжение по нашите земи, много по-мащабно от Адриановия вал в Англия. В действителност е представлявал ров и насип, насипът е ориентиран на север, а ровът - в южна посока. На места е  бил прорязан от пътища и е служил и като митница. Братя Шкорпил го описват обстойно, видим е от Космоса. Обикновено се разделя на западна и източна част, като втората на места /около Русокастро/ е по-запазена. Останки в източната му част има около село Овчи кладенец, село Скалица и северните части на Манастирски възвишения. 


Язовир Жребчево и Потопената църква


Жребчево е един от най-големите български язовири. В класацията заема пето място след Искър, Огоста, Кърджали и Доспат. Строежът му продължава няколко години между 1959 и 1966 г. Три села остават под водите му - Жребчево, Запалня и Паничерево.

Площта на язовира е 25 кв. км, а дължината - 18 км. Разположен е на 269 м н. в. и има обем 400 млн. куб. м.

Язовирната стена е висока 57 м, а дължината на короната е 760 м. Няколко километров безнапорен тунел е прокопан под Средна гора. Чрез него водите на язовира се отвеждат за напояване на обширни части от Тракия.

Полегатата му брегова линия е идеална за къмпингуване. Крайбрежието все още не е застроено и лятото там се оформят няколко къмпинга с десетки каравани, кемпери и палатки. Посещава се от хора от цялата страна.

Голяма атракция през последните години е Потопената църква "Св. Иван Рилски". 

Тъй като водите на язовира се използват за напояване и производство на ел.  енергия, нивото им е силно колебливо - църквата е или изцяло над водата и достъпна по суша, или почти изцяло потопена.

Достъпът до нея е от подбалканския път, по двукилометрова асфалтирана отбивка. Указателна табела има само за язовира, но не и за църквата.


Италианският мост край село Змеево


Този красив каменен мост се намира в Змеевския проход (Сърнена Средна гора). Под него преминава автомобилният път между Ст. Загора и Казанлък. Мостът е едно от най - големите съоръжения на IV ж.п.  линия Русе - Подкова.

Построен е през 1911 г. под ръководството на италианския инженер Марчело, като при градежа са използвани 830 каменни блока. В моста няма бетон!

Интересна легенда е свързана с откриването му на 15.08.1911 г. Имало е съмнения относно неговата здравина. Инженер Марчело разпорежда да поставят маса под моста, където той заедно със семейството си изчаква преминаването на първия влак. Легендата разказва, че неговата съпруга се изплашила и побягнала. Италианецът хладнокръвно стреля по нея...


Село Бояджик


В Бояджик е роден Иван Атанасов, баща на световноизвестния учен Джон Атанасов. Иван Атанасов емигрира в Америка 1889 г. Завършва Колгейтския университет. Жени се за французойка, която му ражда девет деца - едно от тях е Джон Атанасов, създателят на компютъра. В центъра на селото има негов паметник.  

През месец май 1876 г. в Бояджик се случва едно от най-големите кланета в периода на турското робство. Избити са 170 души, включително дядото на Джон Атанасов. Днес малък мемориал напомня за трагедията. 


Comentarios


SAM_5569.jpg

За мен

Влюбен в планината. Една късна и все още несподелена докрай любов. Дано продължи дълго...

 

  • White Facebook Icon

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com

bottom of page