Богородична стъпка и Старозагорските минерални бани.
- Павел Вълев
- Jun 9, 2022
- 2 min read
Старозагорските минерални бани са курорт с републиканско значение от 5 април 1967г. Разположени на 350м надм. в., в южен склон на Средна гора. Природните дадености на района не убягват на траки и римляни. Югоизточно от баните са открити останки на древни медни рудници, общо единадесет. Става дума за V хил. пр. Хр. През II век римляните строят римски бани (по времето на Марк Аврелий). Те просъществуват до XII век.
Съвременната баня е изградена през 1974г. Край нея гъмжи от археология. Откритите римски терми са втори по големина у нас. Северно от постройката се намира минералният извор. До него - праисторическа селищна могила с ценна археология. При разкопки през 1965/67г. са разкрити терми от римско време с площ 2500кв.м. и забележете - с три басейна.




Минералния извор има дебит до 20л/сек, температура на водата 40-42 °C, извира от 1600м дълбочина. Относно приложението - широк лечебен спектър.
След тази кратка обиколка по видими и не дотам видими забележителности, се отправяме през парка към известното езеро.


И нещо любопитно, Старозагорските мин. бани са домакин на уникален фестивал наречен Таласъмия. Той стартита през 2001г., провежда се ежегодно и привлича хора от цялата страна: фенове на фантастиката и митологията.
Ето повод да се отдалечим на 1,5км от баните и да се докоснем до митологичната Богородична стъпка. Пътеката започва от комплекс Щастливците. В началото представлява съвсем добър горски път, само накрая достъпът е пешеходен.


До причудливата скала е построен параклисът Рождество богородично, монтирани са икони на Исус и Св. Богородица. Твърди се, че мястото има силно енергийно поле.
Легенда за Богородична стъпка разказва как римляни измъчвали християнин, Богородицата се спуснала на земата да му помогне и така оставила този отпечатък.







Близо до стъпката се намира и недовършен саркофаг. Много активни са били римляните край тези терми. Недалеч от Богородична стъпка има древна кариера за строителни материали - как иначе да построят Августа Траяна.




Comentários