Потайности от Чирпанския край - Карасура
- Павел Вълев
- Jun 2, 2020
- 2 min read
Някои свързват Чирпан с поета П.К. Яворов, други с кюфтетата по чирпански (опитвал съм ги на различни места, но не и в самия град). Трета асоциация за града са буйните чирпанлии, които при всеки спор посягат към ножа.
Покрай едно посещение на най-стария манастир в Европа, този, нашия до село Златна ливада, реших да се поразровя из чирпанските потайности. Започнаха да изплуват куп интересни и почти непознати забележителности. Списъкът набъбна толкова много, че после се наложи на етапи да отделя цели 3 дни, за да видя поне основното.
В началото е Карасура. Останките на крепостта се намират на няколко км от село Рупките.


Местността е населявана от V век пр. Хр. до XIII век сл. Хр. Крепостта и впоследствие града край нея лежат върху древна тракийска могила.
За Карасура се споменава в Бурдигалския пътеводител от IV век сл. Хр. Този пътеводител описва подробно римските пътища и крайпътни станции от Бордо до Йерусалим. Създава го неизвестен монах, пропътувал цялото това разстояние.
От времето на римляните са разкрити останки от няколко храма. През Средновековието тук израства град, разпростиращ се доста навън от старите крепостни стени.




Разкопките разкриват наличието на 10 кули, 3 порти, 2 базилики и останки от жилищни и други постройки.
Проучването на Карасура тече от 1981г., осъществява го българо-немски екип. В момента по обекта вече не се работи. Информацията на български е оскъдна, повечето публикувани материали са на немски.



Карасура се намира в непосредствена близост до АМ Тракия, но достъп до нея от там няма. Възможен е от пътя Стара Загора - Чирпан. Близо до разклона за село Свобода вдясно има тесен път, който след 1,3км отвежда до обекта. Табели няма.
Ако някой се интересува за повече подробности може да ги намери в публикации на Михаел Вендел и Йоаким Херман.



В по-голямата част от археологическия обект няма изградена инфраструктура за посетители. Разкритите при разкопките руини са силно обрасли в треви, храсти и дървета.

Нужен е един хубав проект за социализация на Карасура. Близостта до магистрала Тракия би го превърнала в подобие на АИР Кабиле.
Важно уточнение: обектът се охранява и няма свободен достъп.
Comentarios