Светилището на нимфите и Афродита - село Каснаково
- Павел Вълев
- Dec 2, 2021
- 2 min read
Ще започна с няколко необходими уводни изречения, без да нагазваме в детайли от гръцката митология. Според нея нимфите са женски божества, най-често изобразявани като девойки, но заемащи йерархично по-ниски позиции от гръцките богини. Най-често те се явяват покровителки на дадена местност или дори конкретен природен феномен. Това определя и наличието на цяла плеяда от земни, небесни, морски и всякакви други нимфи. Към тях се числят също музите и сирените.
Нимфите са били почитани от местните с изграждането на нимфеуми. Археолозите са открили останки и находки от такива градежи в Хисар, Старозагорски минерални бани, Аквекалиде, Панчарево, Сапарева баня, Кюстендил, Глава панега, Огняново. Най- голям и добре запазен обаче е нимфеума край село Каснаково.



Първите официални разкопки там прави Иван Венедиков през 1945г. Днес работата продължава Весела Кацарова. В миналото нимфеума попада в земите на Тит Флавий, римлянин с тракийски произход. Негова съпруга е Клавдия Монтана. Именно по негово време започва строежът. В едно са тракийско светилище, римска вила и три извора.
Светилището се намира само на 500м от Каснаково (Димитровградско), с лесен достъп по асфалтиран път. Има изграден посетителски център, а още от 1968г е със статут паметник на културата от национално значение.






Нимфеумът в миналото е бил далеч по-бляскав. В изсечената до 2,4м височина скала, изворът е каптиран, а малките басейни - облицовани с розов мрамор и украсени с орнаменти. Вероятно е съществувала и колонада, от която са останали само основите. Съществува версия, че през 1923г при строежа на пътя за Хасково, част от светилището е унищожена. За приноса на иманярите съмнение няма.
От години, 40 дни след Великден, на Спасовден, тук прииждат хора от цялата страна. Съществува поверие, че ако жена пие от извора ще роди момченце, здраво тракийче. Та, "на добър час", както започва запазеният надпис от времето на Тит Флавий.
コメント