Равногор и Атолука
- Павел Вълев
- Apr 7, 2020
- 3 min read
Ридът Равногор е разположен в северните части на Родопите. На запад достига до долината на Стара река, а на изток до дълбоката долина на Въча. На север граничи с Бесапарските хълмове. На юг са най-високите части на рида - връх Санджак 1878м. Равногорският рид е с размери 20/18км. Тук са разположени градчетата Пещера, Кричим и Брацигово, и шест села: Козарско, Нова махала, Жребичко, Розово, Равногор и Фотиново. Както навсякъде, Родопите и тук предлагат много: пещерата Снежанка, летовищата Розовски вриз и Атолука, Фотинските водопади и т.н. Този път имаме почти волна програма, ще нощуваме в Равногор и каквото успеем да видим. Насочваме се директно към Розово и Равногор.


Времето се случи променливо, чести дъждовни пориви, следвани от малки пролуки, в които иззад облаците се прокрадва анемичното слънце.
Нагоре в планината пълзи панорамен път, редуващ шеметни картини. След кратки спирки за снимки, достигаме Розово.


Тук хората още в средата на 19в. са отглеждали маслодайна роза . Днес тя е отстъпила място на масивите с ягоди. Още седем километра по-нататък е местността Розовски вриз. Оттук планинските води чрез сложна система се отвеждат до микроязовир над селото. Летовището Розовски вриз ни посреща пусто и унило. Раздвижва се само пазачът, но бързо губи интерес към нас. Правим няколко снимки в движение. Според рекламите, летовището има 1000 души капацитет. Намръщеното и прихлупено небе отмива красотата на местността, разположена на 1200м н.в. и обединяваща 112 вилни сгради. Местата за свободна нощувка обаче са само три и то несигурни.




Разсънваме още веднъж охраната и оттук до Равногор вниманието ни е погълнато от планината. Пристигаме почти на свечеряване. Хотелът си го бива, персоналът също. Утре ще се отдадем на християнската столица на Родопите.
В Равногор нормалните пътища свършват. Оттук към язовир Въча и към Фотиново - само пеша или с джип.
Какво му е толкова специалното на Равногор? През 2003г. едно изследване на НАСА определи район от 40кв. км като най-чист в екологично отношение. Въздухът е толкова чист, че местните хора трябва да наблягат на някои пороци, че то иначе умиране няма.
Счита се, че селото е наречено Равногор по предложение на цар Борис III при един от ловните му излети.



Местните хора са на сто процента православни християни, не случайно наричат Равногор християнската столица на Родопите. За потвърждение е издигнат осем метров християнски кръст. Селото си има собствен герб, знаме и химн.




В околностите на Равногор се намират две тракийски могили, изследвани от проф. Китов, като през 1987г. там е открито съкровище от времето на бесите.
Популярно място са Бекови скали. Оттам се разкрива невероятна гледка към язовир Въча. До скалите пешеходният маршрут отнема около час.
Равногор е разположен нависоко, 1350м н. в. Климатът се е оказал подходящ за отглеждане на картофи, произвеждали са се много. Сега частна фирма обработва едва 200-300дка. Логично в Равногор си имат празник на картофа.
Във времената на задължителната военна служба, тук са изпращали новобранците с тридневен празник, всеки бъдещ войник е целувал знамето. Патриотизмът в Равногор не подлежи на съмнение. Ето още едно потвърждение - 448 човека от селото участват в Априлското въстание.
На 4км от Равногор още по-високо в планината е курортната местност Атолука. По пътя до там се редуват чудни гледки към меандрите на Крива река.




Атолука е разположен в седловината Чакмакли, на 1450м н.в. Летовището съществува от 1906г. като в наши дни тук има 450 вили и няколко обществени сгради, разположени сред вековни борови гори.




Има една интересна подробност. Тук частна земя няма, всичко принадлежи на горския фонд. Няма и огради между вилите. Странни правила важат в това селище. Който продава или купува вила тук, по неписано правило първо го съгласува със съседите.
留言